spacer
Pacjenci
Staw biodrowy
        
Polska
Pacjenci
Staw biodrowy   
Staw kolanowy   
Staw ramienny   
Rekrutacja
Inwestorzy
O firmie
Corporate Governance
English Website
Kontakt
ABG II Modular-Neck Stem


Strona główna >> Pacjenci >> Staw biodrowy >> Po operacjiPo operacji

W czasie pobytu w szpitalu będzie Pan(i) konsultowana/y przez fizykoterapeutę rehabilitanta, który poinstruuje Panią/a jakie ćwiczenia należy wykonywać, jak wstawać i kłaść się do łóżka oraz jak posługiwać się sprzętem przeznaczonym do pomocy podczas chodzenia.

Po operacji fizykoterapeuta rehabilitant będzie nadzorował sposób i poprawność wykonywania przez Panią/a ćwiczeń, pomagając na początku w kładzeniu się i wstawaniu z łóżka oraz w chodzeniu.

W kolejnych dniach będzie Pan(i) pokonywać coraz dłuższe dystanse chodząc, a także uczyć się prawidłowej techniki chodzenia po schodach.

Przy wypisie ze szpitala otrzyma Pan(i) listę czynności, które może Pan(i) i których nie wolno Pani/u wykonywać w domu, stanowiącą przypomnienie tego, co zostało Pani/u już wcześniej przedstawione.

W czasie pierwszych 6-12 tygodni po operacji:

 • Nie wolno brać kąpieli w wannie
 • Nie wolno prowadzić samochodu
 • Nie wolno pracować w ogrodzie
 • Nie wolno wykonywać ruchów skręcających
 • Nie wolno krzyżować nóg!

 • Należy spać na plecach
 • Siadać na odpowiedniej wysokości
 • Wstawać powoli

Siadanie

Pani/a fotel:
Pani/a fotel powinien być wyposażony w poręcze, jego siedzisko musi mieć wysokość co najmniej 47.5-50cm, mierzoną od poziomu uciśniętej poduszki do podłogi. Jeśli jest Pan(i) bardzo wysoka/i fotel będzie musiał być wyższy, jeśli ma Pan(i) niski wzrost fotel może być nieznacznie niższy. Jeśli nie posiada Pan(i) fotela o odpowiedniej wysokości, to czy istnieje możliwość jego wypożyczenia? W przypadku, gdyby Pani/a fotel wymagał podwyższenia, moglibyśmy zorganizować wypożyczenie odpowiednich klocków z lokalnego ośrodka pomocy społecznej, ale nie wszystkie fotele można w ten sposób podwyższyć

W jaki sposób należy siadać:
Należy podejść do fotela, powoli obrócić się. Kiedy poczuje Pa(i), że tylna powierzchnia łydek dotyka do siedziska fotela, należy wysunąć do przodu operowaną kończynę dolną i oprzeć dłonie na poręczach fotela. Następnie przenieść ciężar ciała na ręce i nieoperowaną kończynę dolną i delikatnie usiąść na fotelu

W jaki sposób należy wstawać:
Przy wyprostowanej operowanej kończynie dolnej cały ciężar należy oprzeć na rękach i nieoperowanej kończynie dolnej, a następnie unieść się na rękach wspartych na poręczach fotela. Po osiągnięciu równowagi należy odszukać kule/laskę.

Przed operacją
Proszę upewnić się, że Pani/a fotel ma odpowiednią wysokość

NIE KRZYŻOWAĆ NÓG ANI STÓP

Przez pierwsze 6-12 tygodni

Spanie

Pani/a łóżko :
Pani/a łóżko powinno mieć wysokość co najmniej 47.5cm 50cm, mierzoną od podłogi przy uciśniętym materacu. Musi Pan(i) tak ustawić łóżko, by mieć do niego dostęp od strony umożliwiającej taki sposób kładzenia się, by nieoperowaną kończynę dolną można było podnosić pierwszą, a operowaną dopiero po niej.

W jaki sposób należy kłaść się i wstawać z łóżka:
Kładąc się do łóżka należy najpierw unieść nieoperowaną kończynę dolną. Siedząc na łóżku należy wsunąć się wystarczająco głęboko na materac, by operowana kończyna dolna miała dostatecznie stabilne podparcie, i dopiero później ułożyć się wzdłuż łóżka. Wstając z łóżka należy wykonać te same czynności w odwrotnej kolejności. Przez pierwsze 6 tygodni po operacji powinna Pani/ powinien Pan spać w pozycji na plecach unikając spania na boku.

W jaki sposób podciągnąć przykrycie:
Łatwiej przykrywać się normalną kołdrą niż kocem. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby Pani/u pomóc, wówczas może Pan(i) pomagać sobie laską zarówno w celu podciągnięcia kołdry, jak i odwinięcia jej na jedną stronę łóżka zanim Pan(i) rozpocznie wstawanie. W ciągu pierwszych tygodni po operacji będzie Pan(i) wymagał(a) pomocy drugiej osoby przy zmianie pościeli.

Seks:
Współżycie płciowe można podjąć na nowo tak szybko, jak tylko stwierdzi Pan(i) , że jest to możliwe bez odczuwania dyskomfortu. Jednak na początku będzie Pan(i) musiał(a) przyjmować pozycję leżącą na plecach i unikać wszelkiego rodzaju ruchów skrętnych. W razie wątpliwości proszę skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub konsultantem.

Przed operacją

Proszę upewnić się, że Pani/a łóżko ma właściwą wysokość i jest prawidłowo ustawione

SPAĆ NALEŻY NA PLECACH
POŚCIEL POWINNA ZMIENIAĆ INNA OSOBA

W ciągu pierwszych 6-12 tygodni

Mycie i korzystanie z toalety

Kąpiele :
Przed podjęciem próby kąpieli proszę odczekać co najmniej 6 tygodni od czasu operacji, lub do chwili, gdy prowadzący Panią/a lekarz konsultant wyrazi zgodę na kąpiel.

Mycie :
W ciągu pierwszych 6 tygodni po powrocie do domu będzie Pan(i) musiała korzystać z pomocy przy myciu i wycieraniu nóg. Ponadto pomoc będzie Pani/u potrzebna przy obcinaniu paznokci u stóp. Jeśli nie wie Pan(i) jak to zorganizować, proszę w trakcie swojego pobytu w szpitalu zwrócić się do pielęgniarki z pytaniem, w jaki sposób można taką pomoc zorganizować.

Z pierwszą kąpielą

należy odczekać co najmniej 6 tygodni od operacji

NIE WOLNO BRAĆ KĄPIELI
PROSZĘ KORZYSTAĆ Z POMOCY PRZY MYCIU I WYCIERANIU STÓP

Przez pierwsze 6-12 tygodni

Korzystanie z toalety

Pani/a toaleta:
Najprawdopodobniej konieczne będzie podwyższenie Pani/a sedesu na kilka pierwszych tygodni po Pani/a powrocie ze szpitala. Szpital zleci wykonanie odpowiednich przeróbek po przyjęciu Pani/a na operację.

Siadanie i wstawanie:
Jeśli Pani/a podwyższony sedes został wyposażony w poręcze, Może Pan(i) siadać i wstawać zgodnie z instrukcjami dotyczącymi sposobu siadania i wstawania z fotela. Jeśli sedes nie jest wyposażony w poręcze, w okresie rekonwalescencji konieczne będzie wspomaganie się laską bądź kulami. Ustawić jedną laskę po stronie nieoperowanej kończyny dolnej, a drugą trzymać w drugiej dłoni - po stronie operowanej. Wspierając się na tej lasce, trzymając wyprostowaną operowaną kończynę dolną, wolną rękę, tę po stronie nieoperowanej, umieścić na brzegu deski sedesowej. Powoli usiąść na desce. Aby wstać, te same czynności należy wykonać w odwrotnej kolejności.

Papier toaletowy:
Proszę upewnić się, że dosięgnięcie papieru toaletowego nie wymaga wykonania skrętów ciała. Do utrzymania czystości należy używać wolnej ręki od strony nieoperowanej. Należy unikać wykonywania nadmiernych skrętów tułowia.

Przed operacją

Proszę się nie martwić może Pan(i) ustalić ze szpitalem wykonanie podwyższenia sedesu. Proszę umieścić papier toaletowy w miejscu łatwo dostępnym

UNIKAĆ WYKONYWANIA GWAŁTOWNYCH, NAGŁYCH RUCHÓW
NALEŻY OBRACAĆ SIĘ POWOLI, MAŁYMI KROCZKAMI
UNIKAĆ NADMIERNYCH SKRĘTÓW CIAŁA

W ciągu pierwszych 6-12 tygodni

Ubieranie się

Pani/a ubrania :
Pani/a ubrania muszą być tak umieszczone, by dostęp do nich był możliwy bez konieczności schylania się. Toteż przed operacją proszę poprzekładać swoje rzeczy w mieszkaniu w taki sposób, by rzeczy najczęściej używane znalazły się w szufladach lub na półkach umieszczonych na poziomie Pani/a pasa lub powyżej. Należy zaopatrzyć się w wygodne buty bez pięty, tak by były przygotowane na Pani/a powrót do domu. Jeśli dysponuje Pan(i) jedynie butami sznurowanymi, możemy Pani/u udostępnić elastyczne sznurowadła, dzięki czemu zakładanie i zdejmowanie obuwia będzie łatwiejsze.

W jaki sposób należy się ubierać:
Przed przystąpieniem do ubierania się proszę wybrać ubrania, które zamierza Pan(i) założyć i położyć je na łóżku obok siebie. W szpitalu zostanie Pan(i) poinstruowana/y, w jaki sposób należy zakładać ubrania na dolną połowę ciała, ale tu zamieściliśmy kilka uwag, o których należy pamiętać:

 • ubierać się należy siedząc na łóżku (lub na krześle)
 • nałożyć majtki lub majtki pomagając sobie zaopatrzonym w haczyk końcem długiej łyżki do butów lub laski do chodzenia
 • ubrać należy najpierw kończynę operowaną
 • w razie konieczności może Pan(i) kupić urządzenie ułatwiające zakładanie skarpet/pończoch/rajstop
 • siedząc, założyć but na nieoperowaną kończynę dolną
 • stojąc blisko, twarzą do toaletki, komody lub solidnego krzesła założyć drugi but na kończynę operowaną
 • odstawić kule i ręką po stronie operowanej uchwycić się fragmentu mebla
 • trzymając w drugiej ręce łyżkę do butów/laską delikatnie wsunąć nogę do buta, kierując ją przy użyciu łyżki do butów trzymanej między nogami. Łyżkę należy trzymać prosto.

Rozbieranie się:
Wykonać czynności zakładania butów w odwrotnej kolejności. W pierwszej kolejności należy zdejmować rzeczy z kończyny operowanej, z drugiej dopiero później.

Gotowanie i prace ogrodowe

Zapasy:
Proszę zgromadzić odpowiednie zapasy środków spożywczych przed operacją, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie czasu niezbędnego na przygotowywanie posiłków. Jeśli dysponuje Pan(i) zamrażarką proszę zgromadzić w niej kilka gotowych posiłków.

Przestawienie produktów:
Proszę zmienić ustawienie przedmiotów w Pani/a lodówce i szafkach kuchennych w taki sposób, by miał(a) Pan(i) łatwy dostęp do najważniejszych produktów i przedmiotów bez konieczności schylania lub nadmiernego „wyciągania się”.

Stolik/barek na kółkach:
Stolik lub barek na kółkach jest bardzo użytecznym sprzętem, jeśli konieczne jest przenoszenie posiłków na pewną odległość.

Siadanie:
Po operacji wszystkie czynności, o ile to możliwe należy wykonywać na siedząco. Podczas pracy w kuchni przydatny może być zwłaszcza wysoki (47.5cm-50cm) taboret , dzięki czemu na siedząco można np. przygotować warzywa.

Żadnych ciężkich prac:
Wszelkie ciężkie prace, takie jak dźwiganie, czy sprzątanie należy pozostawić innej osobie! Proszę prosić o pomoc w robieniu zakupów, prania oraz podczas przygotowywania posiłków. Nie wolno Pani/u odkurzać, słać łóżek, myć podłóg ani dźwigać ciężkiego prania.

Prace w ogrodzie:
Podczas prac w ogrodzie, które będzie Pan(i) mogła/mógł rozpocząć ponownie nie wcześniej jak po upływie 8-12 tygodni od operacji, proszę w pierwszych tygodniach starać się unikać nadmiernego schylania, skręcania i dźwigania oraz unikać kopania.

Najlepiej w trakcie pracy klęczeć, nie kucać.

Przed operacją

Zgromadzić zapasy i umieścić je w taki sposób by były dostępne bez konieczności schylania się po nie

UNIKAĆ DŁUGIEGO POZOSTAWANIA W POZYCJI STOJĄCEJ
NIE SCHYLAĆ SIĘ I NIE DŹWIGAĆ
NIE WYKONYWAĆ ŹADNYCH PRAC OGRODOWYCH

Przez pierwszych 6-12 tygodni

Jazda samochodem

Ustawianie (parkowanie) samochodu :
Należy upewnić się, by samochód był zaparkowany dostatecznie daleko od krawężnika, tak by podczas wsiadania mogła Pani/mógł Pan stać na tej samej wysokości, co stojący samochód, do którego zamierza Pan(i) wsiąść. Odsunąć siedzenia tak daleko jak to możliwe i lekko położyć oparcie.

Wsiadanie i wysiadanie z samochodu:
Stosować tę samą metodę, co przy kładzeniu się i wstawaniu z łóżka. Stojąc tyłem do drzwi pojazdu usiąść powoli na brzegu siedzenia. Następnie wsunąć się głębiej w kierunku siedzenia kierowcy, kończynę operowaną trzymając cały czas wyprostowaną. Obrócić się powoli i ostrożnie we właściwą stronę, wsuwając kończyne operowaną na podłogę samochodu. Wykonanie tych wszystkich czynności można niekiedy ułatwić sobie układając na siedzeniu plastykową torebkę. Podczas wysiadania z samochodu wszystkie powyższe czynności należy wykonać w odwrotnej kolejności.

Przez 6 tygodni po operacji nie wolno prowadzić samochodu

Należy odczekać

Co najmniej 6 tygodni zanim będzie można prowadzić samodzielnie samochód

Powoli

W początkowym okresie po operacji należy unikać wszelkich podróży samochodowych, o ile nie są one konieczne

W ciągu pierwszych 6-12 tygodni

Do zapamiętania

Wydolność ruchowa:
Planowany u Pani/a zabieg całkowitej wymiany stawu biodrowego ma na celu zniesienie bólu, przywrócenie prawidłowej ruchomości oraz w wielu przypadkach również przywrócenie prawidłowej długości kończyny dolnej (nogi), dzięki czemu przyczynia się do poprawy Pani/a wydolności ruchowej.

Ćwiczenia:
Spacerowanie, krótkie i częste spacery stanowią dobry rodzaj ćwiczeń, pod warunkiem unikania nierównego i pagórkowatego terenu.

Nie schylać się:
Jeśli cokolwiek upuści Pan(i) proszę przy podnoszeniu skorzystać z czyjejś pomocy, użyć zakończenia laski lub trochę blutaku znajdującego się na końcu laski.

Proszę pamiętać:
Sztuczny staw biodrowy nie jest równie dobry jak prawidłowy staw i należy obchodzić się z nim ostrożnie. W ciągu pierwszych kilku miesięcy po operacji tkanki otaczające protezę stawu muszą się wygoić. Z tego względu przez pierwsze 6-12 tygodni po operacji konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności, aby uniknąć zwichnięcia lub przemieszczenia protezy.

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać

W ciągu pierwszych 6-12 tygodni

NIE KRZYŻOWAĆ NÓG ANI STÓP
NIE ZGINAĆ KOŃCZYNY W STAWIE BIODROWYM POD KĄTEM PRZEKRACZAJĄCYM KĄT PROSTY

UNIKAĆ DŁUGOTRWAŁEGO POZOSTAWANIA W POZYCJI STOJĄCEJ
UNIKAĆ SKRĘCANIA KOŃCZYNY OPEROWANEJ DO ŚRODKA, NOGI NALEŻY TRZYMAĆ STOPAMI I KOLANAMI DO PRZODU

UNIKAĆ WSZELKICH NAGŁYCH, GWAŁTOWNYCH RUCHÓW, OBRACAĆ SIĘ NALEŻY POWOLI, MAŁYMI KROKAMI

Rekonwalescencja
Mamy nadzieję, że powróci Pan(i) w pełni do zdrowia, a okres rekonwalescencji przebiegał łatwiej dzięki zamieszczonym na tych stronach wskazówkom. Po upłynięciu 6-12 tygodni od operacji ponownie jest Pan(i) w stanie sprawnie się poruszać i wykonywać większość czynności samodzielnie. Jeśli ma Pan(i) jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, których nie rozwiały zamieszczone na tych stronach informacje proszę bez skrępowania zwrócić się w celu ich wyjaśnienia do swojego miejscowego szpitala.

Rady na przyszłość
Nie wykonywać ciałem ruchów skrętnych
Unikać przybierania na wadze
Nie uprawiać dyscyplin sportowych wymagających biegania, skakania, ciągnięcia lub skręcania ciała
Nie wykonywać ciężkich prac fizycznych
Nie podnosić dużych ciężarów

Proszę pamiętać, że w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zakażenia należy bezzwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Ponieważ ma Pan(i) w organizmie metalową protezę wymaga Pan(i) podaży antybiotyków w przypadku wykonywania jakichkolwiek zabiegów stomatologicznych. Proszę stosować się do otrzymanych od swojego operatora wskazówek dotyczących pozycji siedzącej

Zapobieganie możliwym powikłaniom leczenia operacyjnego
Powikłania po zabiegach wszczepienia endoprotez stawów występują bardzo rzadko. Poważne powikłania, takie jak zakażenie stawu występują u mniej niż 2% pacjentów. Tym nie mniej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych dużych zabiegów operacyjnych, pacjenci poddani operacji całkowitej wymiany stawu zagrożeni są możliwością wystąpienia pewnych powikłań, którym w przeważającej większości można zapobiegać i/lub leczyć je w przypadku, gdy się pojawią. Do potencjalnych powikłań należą:

Zakażenia
Do zakażenia może dojść w obrębie rany lub w obszarze otaczającym wszczepiony staw. Zakażenie może wystąpić w czasie pobytu w szpitalu, po powrocie pacjenta do domu, a nawet po wielu latach. Pacjenci, którym wszczepiono endoprotezę stawu otrzymują po operacji antybiotyki, których celem jest zapobieżenie rozwojowi zakażenia. Przez resztę życia pacjenci tacy będą wymagać profilaktycznej podaży antybiotyków przed przeprowadzeniem nawet niewielkich interwencji medycznych, w celu zabezpieczenia rozprzestrzenienia się zakażenia na wszczepioną endoprotezę stawu.

Zakrzepica
Przyczyny powstania zakrzepicy mogą być różne, między innymi do jej rozwoju przyczynić się może ograniczenie ruchomości pacjenta w okresie pooperacyjnym, czego następstwem jest zwolnienie prędkości przepływu krwi przez naczynia. Dostępnych jest wiele metod zapobiegania rozwojowi zakrzepicy, między innymi:

 • Podawanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (przeciwzakrzepowych antykoagulantów)
 • Stosowanie specjalnych pończoch elastycznych, poprawiających krążenie krwi w naczyniach kończyn dolnych
 • Stosowanie napełnianych powietrzem mankietów wykonanych z tworzywa sztucznego, których celem jest poprawa przepływu krwi w naczyniach kończyn dolnych
 • Uniesienie stóp i całych kończyn dolnych, co zapobiega zaleganiu krwi w położonych w ich obrębie naczyniach
 • Spacerowanie co godzinę

Zmiany w płucach
Zapalenie płuc jest zagrożeniem dotyczącym wszystkich pacjentów poddanych dużym zabiegom operacyjnym. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego powikłania pacjentom zaleca się wykonywanie serii ćwiczeń oddechowych - głębokich oddechów.

 

Staw biodrowy
Budowa i choroby   
Rozpoznanie   
Możliwości leczenia   
Całkowita wymiana stawu   
Wymiana stawu biodrowego   
Przed operacją   
Po operacji   


Mapa strony
Kontakt
Informacje Prawne
Ochrona danych osobowych
© Stryker, 2015