spacer
Pacjenci
Staw biodrowy
        
Polska
Pacjenci
Staw biodrowy   
Staw kolanowy   
Staw ramienny   
Rekrutacja
Inwestorzy
O firmie
Corporate Governance
English Website
Kontakt
ABG II Modular-Neck Stem


Strona główna >> Pacjenci >> Staw biodrowy >> Przed operacjąPrzed operacją

Okres przygotowania do całkowitej wymiany stawu biodrowego rozpoczyna się kilka tygodni przed wyznaczoną datą operacji. Zwykle pacjentowi proponowane jest:

 • Rozważenie autotransfuzji Aby uniknąć konieczności przetaczania krwi pochodzącej od dawcy, pacjent ma możliwość zdeponowania wcześniej własnej krwi do banku krwiodawstwa. Chociaż w trakcie niektórych zabiegów całkowitej wymiany stawów nie ma wskazań do przetaczania krwi, konieczność taka może zaistnieć zarówno w trackie, jak i po zakończeniu operacji.
 • Rozpoczęcie ćwiczeń pod nadzorem lekarza Ważne jest, by pacjent poddawany leczeniu operacyjnemu znajdował się w możliwie najlepszym stanie ogólnym, gdyż ma to wpływ na poprawę wyników leczenia operacyjnego. Bardzo ważne znaczenie ma zwiększenie siły mięśniowej w obrębie górnej połowy ciała, ze względu na konieczność posługiwania się kulami lub balkonikiem po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego. Wzmocnienie siły mięśni dolnej części ciała jest również istotne, gdyż zwiększenie siły mięśni kończyn dolnych przed operacją pozwala na skrócenie czasu powrotu do zdrowia po zabiegu .
 • Przeprowadzenie ogólnego badania przedmiotowego Pacjenci, u których rozważane jest przeprowadzenie zabiegu całkowitej wymiany stawu powinni zostać zbadani przez swoich lekarzy pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia oceny ogólnego stanu ich zdrowia oraz wykrycia ewentualnych schorzeń, które mogłyby zaburzyć przebieg operacji lub rekonwalescencji.

 • Przeprowadzenie badania stomatologicznego Mimo, że do zakażeń po operacjach wymiany stawów biodrowych dochodzi dość rzadko, może zdarzyć się, że dojdzie do przedostania się bakterii do krwi krążącej. Z tego względu wszelkie zabiegi stomatologiczne, takie jak np. ekstrakcje zębów powinny zostać przeprowadzone przed operacją wszczepienia endoprotezy stawu.
 • Zaprzestanie przyjmowania niektórych leków Prowadzący Panią/Pana ortopeda może Pani/u doradzić, których z leków dostępnych tak bez recepty, jak i wydawanych z przepisu lekarza nie należy przyjmować przed zabiegiem operacyjnym.
 • Rzucenie palenia tytoniu To pomysł bardzo dobry i zawsze aktualny, ale szczególnie pożądany przed przeprowadzeniem dużego zabiegu operacyjnego, gdyż w takim przypadku rzucenie palenia może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia pooperacyjnych zaburzeń czynności układu oddechowego (płuc) oraz do poprawy gojenia się ran.
  • Zmniejszenie masy ciała (“zrzucenie wagi”) W przypadku pacjentów otyłych zmniejszenie masy ciała pomoże uniknąć nadmiernego przeciążania nowego stawu.
  • Udział w wizycie przedoperacyjnej Ważna okazja do spotkania ze specjalistami w szpitalu umożliwiająca omówienie konkretnego planu postępowania terapeutycznego odnoszącego się do Pani/a osoby, obejmującego znieczulenie, sposoby profilaktyki powikłań, postępowania przeciwbólowego oraz diety.
  • Wykonanie rutynowych badań i testów laboratoryjnych Aby ostatecznie potwierdzić, że może być Pan(i) poddana/y leczeniu operacyjnemu, może być konieczne zlecenie badań krwi, moczu, EKG oraz zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej.
  • Ocena wymagań odnoszących się do opieki pooperacyjnej w warunkach domowych Każdy pacjent poddany operacji całkowitej wymiany stawu w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji potrzebuje pomocy obejmującej między innymi pomoc przy przygotowywaniu posiłków oraz przy przemieszczaniu się.

   Przygotowanie mieszkania
   Każdy pokój należy skontrolować, by mieć pewność, że został przygotowany na Pani/a powrót po operacji:

   Pokój wypoczynkowy

   Zmierzyć wysokość swojego fotela

   Sypialnia

   Zmierzyć wysokość łóżka i ewentualnie przestawić je w taki sposób, by miał(a) Pan(i) do niego dostęp od właściwej strony

   Poukładać swoje ubrania w taki sposób, by były dostępne bez konieczności schylania się po nie

   Zaopatrzyć się w wygodne pantofle z niską piętą, tak by były przygotowane po powrocie do domu

   Łazienka

   Zmierzyć wysokość sedesu i umieścić podajnik na papier toaletowy na podorędziu po tej stronie, po której łatwiej będzie Pani/u po niego sięgać bez konieczności wykonywania skrętów

   Kuchnia

   Zgromadzić zapasy i odpowiednio je porozmieszczać. Istnieje możliwość, że konieczne okaże się nabycie wyższego stołka

   Proszę przynieść ze sobą

   Wyniki pomiarów fotela, łóżka i sedesu na wypadek, gdyby konieczne okazało się ich dostosowanie

   Jeśli mieszka Pan(i) samotnie i nie będzie nikogo w domu, proszę przynieść adres i numer telefonu kogoś z rodziny bądź znajomych, kto będzie miał możliwość wpuszczenia do Pani/a mieszkania osoby, mającej zainstalować tam wypożyczony sprzęt specjalistyczny, np. podwyższony sedes.

   Na czas Pani/a pobytu w szpitalu

   Proszę nie zabierać ze sobą gorsetów o ile to możliwe proszę zabrać ze sobą ubrania sięgające do kolan długie koszule nocne i sukienki utrudniają wykonywanie ruchów

   Proszę przynieść luźne majtki lub szorty - bokserki; łatwiej je założyć

   Proszę zabrać ze sobą zestaw ubrań potrzebny na około 5 dni po operacji

   Jeśli ma Pan(i) buty sznurowane, możemy Pani/u udostępnić sznurowadła elastyczne

   Treść niniejszej tabeli została zaczerpnięta ze strony www.exeterhip.co.uk dzięki uprzejmej zgodzie autorów.

    

   Staw biodrowy
   Budowa i choroby   
   Rozpoznanie   
   Możliwości leczenia   
   Całkowita wymiana stawu   
   Wymiana stawu biodrowego   
   Przed operacją   
   Po operacji   


   Mapa strony
   Kontakt
   Informacje Prawne
   Ochrona danych osobowych
   © Stryker, 2015